Fan ve Fan Gövdesi İmalatları

Parça ve Makine Tipleri

FAN VE FAN GÖVDESİ İMALATLARI

Endüstriyel fanlar çimento, termik santral, maden, demir çelik gibi endüstrilerde düşük ve yüksek ısılarda çok yoğun mineral aşınmasına maruz kalmaktadır. Fan kanat ve gövdelerindeki aşınmaların önüne geçmek için çeşitli uygulamalar yapılmaktadır.

Fanlarda oluşan aşınmaları engellemek için önceleri aşınan yüzeylere sert dolgu kaynak elektrotları ile farklı formlarda kaynak dolguları yapılmaktaydı. Bu yöntemin yoğun kaynak işçiliğini beraberinde getirmesi ve yeni imalat yada tamir bakım dolgularındaki süreleri çok uzatması sebebi ile artık yerini sert kaynak dolgulu aşınma plakalarına bırakmıştır. Panzercrom aşınma plakaları aşınma mekaniğine göre özel olarak tasarlanmış ürünleri ile (yüksek sıcaklık, yoğun erozyon aşındırması, zig zag (Z) yada S formlu kaplama çeşitleri) yeni fan rotoru, gövde imalatları yada tamir bakım süreçlerinde kullanılmak üzere uzun ömürlü optimum çözümler sunmaktadır.
 
Kullanım yeri ve müşteri taleplerine göre kaplama taban malzemesi olarak;
S235JR, S355J, AISI304, AISI316, AISI310, S690QL, QSTE 380 TM vb. kullanılabilmektedir.
 
Fan imalat sürecinde kullanılan birleştirme sarf malzemeleri ve birleştirme sonrası ya da kanat malzeme giriş alın yüzeylerinde kullanılmasını tavsiye ettiğimiz özlü kaynak telleri ve elektrotlar için kaynak sarf malzemeleri sayfasına göz atabilirsiniz.
Ayrıca birleştirme ve ek koruyucu sert dolgu kaynaklarının imalat tasarım taslak projeleri için teknik ekibimiz ile irtibata geçebilirsiniz.