Aşınma Plakası Nasıl Kesilir?

3/9/2019
Sosyal medya'da paylaş:

Aşınma Plakası Nasıl Kesilir?

Aşınma plakası, yüksek oranda karbür bileşikleri içerdiğinden dolayı oksi-asetilen veya oksi-propan yöntemi ile kesilemez.Mutlaka plazma veya lazer yöntemi ile kesilmelidir. Çok sayıda veya karmaşık şekilde parçalar için alttaki resimlerde görüldüğü gibi CNC kontrollü makinalarda kesim yapılmalıdır.

cyclone-siklon-siklonet-classifier-hardfacing-wear-plate-panzercrom-sert-dolgu-asinmaya-dayanikli

Az sayıdaki kısmi kesimler için ise manuel plazma kesme makinaları tercih edilmelidir.

Kesme işleminde dikkat edilecek hususlar:

1. Kesme İşlemi:Kesme işlemi mutlaka sert dolgulu kaplanmış alanın üst tarafından gerçekleştirilmelidir. Aksi takdirde kesme alevi St37 (S235) malzemesini penetrasyon yaparak sert dolgu alaşımına ulaşacaktır. Bu durumda düzgün bir kesim elde etmek mümkün olmayacaktır. Sonuç olarak, taban sacı olan St37 (S235) malzemesi eriyip patlama yaparak başarısız bir kesim yüzeyi meydana getirecektir. Bu yanlış uygulama sonucu, istenmeyen bir açılı kesim yüzeyi elde edilebilir. Bu tür bir kesim işlemi sonrasında kesilmiş yüzeyi düzeltmek için uzun ve zahmetli bir taşlama işlemi gerekecektir.

2. Plazma ile Manuel Kesim:Plazma ile manuel kesim yapılacaksa yine sert dolgulu yüzey tarafından kesim yapılmalı ve kesme arkı en uçtan başlamalıdır. Tercih edilen plazma makinesinin gücü yetersiz olduğunda, sert dolgu yüzeyinden direkt olarak ark başlatmak, arkın geri tepmesine neden olabilir ve plazma memesi, elektrodu ve torch başlığı zarar görebilir. Manuel plazma kesiminde, doğrudan plazma arkı kullanmak yerine, kesme elektrodu ile önce bir delik açıp arkı deliğin ucundan başlatarak içe doğru çekmek daha güvenli ve uygun bir yöntem olacaktır. Bu şekilde hem daha güvenli hem de daha düzgün bir kesim sağlanırken plazma ekipmanına zarar riski en aza indirilir.

Zorunlu durumlarda kesme işlemi için kesme elektrodu, karbon elektrodu ve flex kesme taşı kullanılabilir; ancak teorik olarak bu yöntemler en uygun olanlar değildir. Özellikle flex kesme taşı ile kesim yapılırken kaplanmış yüzey zarar görebilir. Kesme işlemi sırasında kesme taşı araya fazla sokulmamalıdır, çünkü yumuşak olan taban sacı (St37/S235) ile sert dolgu arasında sıkışan taş patlayabilir ve ciddi yaralanmalara yol açabilir.

Daha fazla bilgi için Panzercrom Plate Aşınma Plakaları sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Son teknoloji ve yüksek kaliteli aşınma plakalarıyla sunduğumuz aşınma çözümleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.